Narzędzia

Narzędzia

Otaczamy się elektroniką. Co raz bardziej złożony pod względem mechanicznym sprzęt ułatwia człowiekowi życie. W zasadzie nie wyobrażamy sobie życia bez telefonu, komputera, czy sprzętu AGD. Co je łączy? Są wypełnione elektroniką. Urządzania są coraz tańsze, mniejsze i wydajniejsze.

Niestety, mogą zdarzyć się usterki. Wtedy najczęściej wymienia się urządzenia na nowe, zamiast samemu próbować je naprawić. Ich mechanizmy wypełnione zminiaturyzowanymi częściami wydają się bardzo trudne w naprawie. Tymczasem elektronika nie jest taka skomplikowana, jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Wystarczy nauczyć się elementarnych zasad, zainteresować się,  aby po jakimś czasie móc samodzielnie zreperować komputer, telefon, kuchenkę mikrofalową, złącza jack w słuchawkach, czy urwane gniazdo USB i inne domowe sprzęty. Nauka elektroniki nie wymaga zapamiętywania nieciekawej teorii, opiera się głównie na działaniu praktycznym.  Podstawową wiedzę wykorzystuje się przy każdej rzeczy, co gwarantuje, że nie zapomni się raz zdobytej wiedzy i utrwali umiejętności. Elektronika to doskonały wybór dla osób, które uważają się za złote rączki i wyznają pogląd że wszystkiego można się nauczyć. DIY, to znaczy „zrób to sam”, a nie czekaj na fachowca, to ich życiowe motto. Ważne jest to, że kilka sekund z lutownicą może ocalić bardzo drogi sprzęt i finanse właściciela.

Argument finansowy jest bez wątpienia ważną motywacją, aby nauczyć się podstaw elektroniki.  Poza tym samodzielna naprawa to oszczędność czasu.

Nie poszukiwać fachowca, ani czekać na wykonanie zlecenia naprawy. Dla wielu ludzi elektronika to hobby.  Kiedy nauczą się podstaw, to okazuje się, że majsterkowanie jest bardzo dobrym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu i rewelacyjnym sposobem na odstresowanie się.  Z dostępnych w sprzedaży zestawów elektronicznych można wyczarować prawdziwe cudeńka będące powodem do dumy  dla osoby, która je samodzielnie połączy.  Dysponując odpowiednimi umiejętnościami, w miarę wzrostu doświadczenia w montowaniu różnych podzespołów elektronicznych, można złożyć dowolne wymyślone przez siebie urządzenie, np.: świecącą ozdobę. Dobrą cechę elektroniki jest to, że nieustannie rozwija się.

Tworzone są nowe urządzenia, części , platformy sprzętowe. Hobbysta bez przerwy musi poszerzać swoją wiedzę i z wielką radości testuje nowości. Kity do samodzielnego montażu to różnorodne gadżety elektroniczne: od dekoracji:bibeloty, np.: świecących choineczek, czy serduszek do zestawu do samodzielnego zbudowania pilota.

W opinii hobbystów elektroniki  to tanie hobby. Narzędzia nie są drogie. Podstawowe wyposażenie – najpotrzebniejszy sprzęt, który musi posiadać pasjonat nabędziemy do 25 złotych za sztukę. Wystarczy wysokiej jakości lutownica, miernik uniwersalny, linijka elektroniczna, uchwyt montażowy do płytek pcb , spoiwo lutownicze z topikiem, kalafonia, pęseta oraz komplet rurek termokurczliwych. Ceny zestawów do samodzielnego montowania zależą od wybranego zestawu, stopnia skomplikowania i zastosowania. Najtańsze są dekoracje elektroniczne. Samodzielne składanie to przede wszystkim lutowanie . Jest to metoda trwałego zespolenia elementów metalowych za pomocą spoiwa o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia łączonych elementów. Lutowanie układów elektronicznych wykonywane jest techniką rozgrzewania przy pomocy gorącego powietrza lub podczerwieni. Zestawy do zmontowania uczą logicznego myślenia, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu.

Samodzielne składanie części elektronicznych rozwija takie cechy osobowości jak: drobiazgowość, dokładność, pracowanie zgodnie z założonym planem, czyli bardzo ważne cechy, które przydają się w życiu codziennym i w pracy. Tworzenie układów elektronicznych często z miniaturowych części pomaga w kształtowaniu zdolności manualnych i jest świetnym ćwiczeniem dla rąk.  Pasjonaci elektroniki, którzy przełożą swoje hobby w zawód nie mogą narzekać na brak pracy i zarobki.

 

Dodaj komentarz

Podpis *
E-mail *
Witryna internetowa