Ratownictwo motocyklowe

Ratownictwo motocyklowe

Zakorkowane ulice to stały widok w polskich miast.  Są znacznym utrudnieniem dla kierowców i służb ratunkowych. Przez zakorkowane ulice bardzo trudno przejechać  karetce pogotowania.

Dla życia i zdrowia ludzkiego bardzo ważna jest każda minuta. Im szybciej ratownik medyczny dotrze na miejsce, tym wyższa szansa na uratowanie ofiary wypadku lub pacjenta, którego problemy zdrowotne nastąpiły w domu.  Prędzej przez zakorkowane miasto przejadą jednoślady, np.: motocykl ratunkowy. Jednoślady,  dostarczają na miejsce defibrylator i wszystko, co potrzebne do wentylacji, intubacji, iniekcji dożylnej i podawania leków. Ratownictwo motocyklowe organizuje warsztaty, na których uczy mieszkańców z pierwszej pomocy oraz z zasad zachowania się podczas ataku terrorystycznego. Słuchaczami szkoleń jest przede wszystkim młodzież ponadgimnazjalna i mieszkańcy. Podczas szkolenia ratownicy starają się zwrócić uwagę kursantów na dwie ważne sprawy: zauważenie osoby chorego i pokonanie obojętności wobec takiej osoby.

Najważniejsze jest szybkie wezwanie  odpowiednich służb i rozpoczęcie reanimacji krążeniowo-oddechowej . Motocykl ratowniczy doskonale sprawdza się przy akcjach w trudnych warunkach terenowych.

Aby szybko dotrzeć do potrzebującego pomocy medycznej, konieczny jest bardzo dobry motor. Honda Twin Air jest wyposażona w 6-stopniową automatyczną skrzynię biegów, horyzontalny silnik o pojemności 998 cm3. Dzięki temu motocykl osiąga olbrzymią moc,  nawet tych najtrudniejszych warunkach pogodowych i terenowych. Ponadto silnik jest chłodzony cieczą. To model idealny do przemieszczania się po mieście, jak i na długie wyprawy. Motocykl posiada takie funkcje jak: automatyczna przekładnia, hamulce z przeciw blokadą i płynną regulacją momentu obrotowego. Motocykl Honda  to oszczędność czasu i paliwa. Doskonale sprawdzi sięi w ratownictwie medycznym, gdyż jest szybki i z bez problemu omija miejskie korki. To wspaniały środek transportu do pracy.  Doskonałe właściwości techniczne zapewniają bezpieczną jazdę nawet w trakcie deszczu.

Moto ambulans nie jest zwykłym jednośladem, który można oglądać na zlotach motocyklowych. Ma niezwykłą rolę –  dotrzeć z pomocą przed karetką, przywieść defibrylator. Potrzebne są profesjonalne akcesoria. SW-MOTEH dostarcza najlepsze akcesoria do motocykli. W ofercie dostępne są:  sakwy, torby, kufry, uchwyty,gmole, osłony , stopki centralne, uchwyty do nawigacji, uchwyty do kamer oraz profesjonalne halogeny.

Wymienione akcesoria mogą być używane przez wszystkich motocyklistów, niezależnie od tego, gdzie jeżdżą.  Wszystkie dodatki spełniają kryteria bezpieczeństwa. Ceny nie są wygórowane, więc każdy właściciel motocyklu kupi to, czego potrzebuje. Motor to wspaniałe hobby, symbol podróżowania i wyzwolenia.  Ratownictwo motocyklowe sprawiło, że miłość do motocykla zyskała nowe znaczenie – ofiarowania pomocy ludziom w potrzebie i stała się służbą dla drugiego człowieka. Szansa na przeżycie pacjenta po zatrzymaniu krążenia maleje nawet o 10% z każdą minutą. Dlatego tak ważne jest to, aby bezpośredni obserwator zdarzenia zaczął akcję ratowniczą. AED defibrylacja jest istotnym ogniwem łańcucha przeżycia i  ma potwierdzoną skuteczność takich stanów jak: migotanie komór, czy częstoskurcz komorowy bez tętna. Po 7 minutach od zatrzymania krążenia efektywność defibrylacji to zaledwie 30%, w pierwszej minucie od zatrzymania  krążenia skuteczność sięga 90%.

Różnica jest znacząca i  tłumaczy dlaczego bardzo ważne jest , jak najszybsze rozpoczęcie defibrylacji. Udzielanie pomocy osobie poszkodowanej należy rozpocząć od upewnienia się, czy wszyscy: poszkodowany, ratownik i ewentualnie świadkowie są bezpieczni. Później  trzeba ocenić stan poszkodowanego: sprawdzić , czy jest przytomny lub nie, czy oddycha i jaki jest to oddech, wezwać służby ratownicze, dowiedzieć się o dostępność defibrylatora. Jeżeli na miejscu zdarzenia nie ma defibrylatora ,  a u osoby poszkodowanej nie wyczuwamy oddechu to trzeba rozpocząć resuscytację oddechową w sposób standardowy i kontynuować ją do odzyskania przez chorego przytomności lub przybycia pogotowia.

Dodaj komentarz

Podpis *
E-mail *
Witryna internetowa